Zuzana Macková

Zuzku k práci s dětmi přivedlo mateřství. O Montessori dozvěděla těsně před narozením prvního syna. Vzpomíná: „Ještě dnes si pamatuji, jak jsem listovala stránky knížky Montessori from the Start. Podtrhávala jsem si jednu větu za druhou a nevycházela z úžasu.“  Ta kniha Zuzce ukázala, že je možné vytvořit láskyplný domov pro děti, který je podporuje v jednotlivých fázích jejich vývoje, kde rodič je průvodcem, ne diktátorem, a kde potřeby každého člena rodiny jsou vyslyšené a zohledněné. Domov, kde dítě není bezmocná bytost, se kterou se nějak zachází, ale kde se dítě stává součástí skupiny lidí, kteří spolu sdílejí svůj životní příběh.

Než se syn narodil, čekala ho Montessori připravená domácnost. Společně se vydali na cestu objevování a poznávání. Ta cesta trvá dodnes a Zuzka jí od prvního dne zaznamenává na svém blogu mothering.cz.

Zuzka si začala uvědomovat, že její prvotní zájem o Montessori se přeměnil ve vášeň. Fascinuje jí sledovat, jak děti poznávají svět kolem sebe, jak se učí pracovat se svými emocemi a jak se přeměňují na lidské bytosti, které naplno využívají všechny svoje schopnosti a tím naplňují smysl svého života.

Zuzka absolvovala trénink ko-aktivního koučinku americké společnosti CTI Training Institute, kurz Language of listening zaměřený na koučování dětí a dospělých, AMI výcvik Montessori asistent 0-3 s Heidi Philippart a výcvik Helicopter stories ve Velké Británii. Je neúnavnou studentkou a ráda se učí od výjimečných učitelů. Mezi její vzory patří Teacher Tom, Donna Bryant Goertz, Vivien Gussin Palay nebo Paula Polk Lillard.

V naší třídě pro nejmenší Zuzka působí na pozici anglicky mluvící asistentky.